KROMĚŘÍŽ-PREHLIADKA UNESCO ZÁMKU,ZÁHRAD A VÝSTAVA KVETOV 8.5.2021

Pozývame všetkých milovníkov kvetín a záhrad a histórie na prehliadku zámku a záhrad v Kroměříži, zapísaných na zoznam svetového, kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a výstavu FLORIA jar do Kroměříža.

ZÁMOK KROMĚŘÍŽ

Zámok v minulosti slúžil ako letné sídlo olomouckých arcibiskupov s obrazárňou a rozsiahlou knižnicou. Veľkolepý „Sněmovní sál“ patrí medzi jeden z najkrajších rokokových interiérov  v Českej republike, natáčal sa tu napríklad film Amadeus režiséra Miloše Formana. Sála je ozdobená s 22 krištáľovými lustrami, nástropnými maľbami a bohatou štukatúrou. V rokoch 1848-49 sa tu schádzal ríšsky rakúsky snem, ktorý sa pokúšal vytvoriť novú ústavu. Nakoniec bol však pre svoje radikálne názory rozohnaný vojskom. Ďalšia významná historická udalosť sa na zámku odohrala v roku 1885, keď sa uskutočnila schôdzka rakúskeho cisára Františka Josefa I. a ruského cára Alexandra I.

Reprezentačné sály s historickým zariadením, okolo 80 000 zväzkov  v zámockej knižnici, diela hudobného archívu s rukopismi Mozarta a Beethovena a viac ako 6000 barokovými skladbami. Svetoznáma obrazáreň, v ktorej nájdete diela európskych maliarov 15.-18. storočia. Reprezentačné a obytné priestory kroměřížského zámku patria k najhodnotnejším zámockým interiérom strednej Európy.

Arcibiskupský zámok a záhrady boli zapísané na Zoznam svetového, kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO v roku 1998.

Vstupné: dospelí 170 Kč, seniori nad 65 rokov, študenti a deti, ZŤP 120 Kč

Po prehliadke budete mať voľno, počas ktorého si môžete pozrieť záhrady zámku a Květnú záhradu.

Arcibiskupský zámok Kroměříž

Kroměříž

Kroměříž

 

Arcibiskupský zámok Kroměříž

Výstavy Floria majú tradíciu viac ako 40 rokov a každý rok ich navštívi okolo 150 tisíc návštevníkov. Na výstavách Floria sa nachádzajú zaujímavo vyzdobené pavilóny s tisíckami kvetov. Téma výstavy ešte nie je uvedená.  Na výstave nakúpite všetko potrebné pre dom a záhradu od predajcov z Českej republiky a zahraničia.  

Vstupné: dospelí 100 Kč, seniori nad 65 rokov,študenti a ZŤP 80 Kč, deti 6-15 rokov 40 Kč

Floria Kroměříž

ČASOVÝ PLÁN výletu KROMĚŘÍŽ-PREHLIADKA UNESCO ZÁMKU, ZÁHRAD A VÝSTAVA KVETOV FLORIA: 

7,15 – odchod z Bratislavy,Trnavské mýto Istropolis

cca 20,00 – príchod do Bratislavy