HRAD BOUZOV A JAVOŘÍČSKE JASKYNE 11.5.2019

JAVOŘÍČSKE JASKYNE

Náš výlet začneme v oblasti Javoříčský kras, kde sa nachádzajú  Javoříčske jaskyne, ktoré patria k najkrajším jaskyniam s najbohatšou kvapľovou výzdobou v Českej republike. Dodnes je známych okolo 3,5 km chodieb, z ktorých 788 metrov je sprístupnených pre verejnosť. Podzemný systém je zaujímavý s mohutnými dómami, chodbami a priepasťami a zdobí ho mimoriadne bohatá kvapľová výzdoba zaujímavých  foriem a farieb od drobných kvapľov až po mohutné kaskády. Najvzácnejšie sú  rôzne excentrické formy, ktoré narástli očividne proti zákonom gravitácie. Symbolom jaskyne je zvlnený priesvitný záves vytvorený stekajúcou vodou pravdepodobne v prievane. Deťom sa páčia Niagarské vodopády, Polárkova torta alebo rôzne rozprávkové postavičky.

Vstupné: dospelí 150 Kč, seniori nad 65 rokov a študenti 110 Kč, deti 70 Kč

Javoříčske jaskyne

Javoříčske jaskyne

Javoříčske jaskyne

HRAD BOUZOV

Po prehliadke jaskyne sa presunieme na jeden z najnavštevovanejších hradov v Českej republike, na hrad Bouzov, ktorý sa pre svoju krásu nazýva rozprávkový hrad. Kúzelný vzhľad hradu Bouzov priťahuje mnohých filmárov a tak tu boli nakrútené známe rozprávky. Natáčali sa tu rozprávky „O medveďovi Ondrejovi“ , O princezně Jasněnce a létajícím ševci, „Princezná Fantaghiró“, „Arabela“. Hrad má dodnes funkčné dva padacie mosty a mreže. Hrad bol založený na prelome 13. a 14. storočia, jeho prvým známym majiteľom bol Búz z Búzova  Od polovice 14. storočia ho vlastnili páni z Vildenberka, ktorí ho v roku 1382 predali markgrófovi Joštovi. Jošt ho roku 1396 prenechal Heraltovi z Kunštátu. Počas tridsaťročnej vojny slúžil Bouzov ako cisárska pevnosť a väzenie pre švédskych zajatcov. V roku 1696-1939 hrad patril rádu nemeckých rytierov. Počas vojny ho zabavili nacisti a po vojne bol skonfiškovaný československým štátom. V štátnej správe je dodnes.

Do dnešnej podoby bol hrad upravený prestavbou v rokoch 1895 až 1910  Eugenom Habsburským. Táto rekonštrukcia ovplyvnila vzhľad hradu, pretože do pôvodnej typickej českej architektúry boli zakomponované nemecké prvky. Vnútorné vybavenie hradu čiastočne pochádza zo súkromných zbierok arcivojvodu Eugena, čiastočne ide o predmety vyrobené špeciálne pre hrad.

hrad Bouzov

hrad Bouzov Bouzov hrad Bouzov hrad

Vstupné: na rok 2019 upresníme

ČASOVÝ PLÁN výletu HRAD BOUZOV A JAVOŘÍČSKE JASKYNE
8,00 odchod z Bratislavy, Trnavské mýto Istropolis
12,00 -13,30 – prehliadka Javoříčskych jaskýň
13,30 – 15,00 – osobné voľno
15,00 – 16,00 – prehliadka hradu Bouzov                                                                                                                                      16,30 – odchod do Bratislavy
cca 19,30 – 20,00 – príchod do Bratislavy

Časy programu sú orientačné.

Pri rezervácii je potrebné prihlásiť každú osobu, ktorá sa zúčastní výletu.

V cene je zahrnuté:

autobusová doprava, sprievodca

V cene nie je zahrnuté:

vstupné, cestovné poistenie

Pozývame Vás na prehliadku Punkevnej jaskyne,priepasti Macocha a zámku Blansko v sobotu 13.4.2019