HRAD BOUZOV, MORAVSKÉ BENÁTKY LITOVEL A ZÁMOK ČECHY POD KOSÍŘEM 7.9.2019

Rozprávkový hrad Bouzov a Moravské Benátky 

HRAD BOUZOV

Romantický skvost strednej Moravy hrad Bouzov, sa pre svoju krásu nazýva aj rozprávkový hrad. Čarovný vzhľad hradu Bouzov priťahuje mnohých filmárov a tak tu boli nakrútené známe rozprávky „O medveďovi Ondrejovi“ , O princezně Jasněnce a létajícím ševci, „Princezná Fantaghiró“, „Arabela“. Hrad má dodnes funkčné dva padacie mosty a mreže. Bol založený na prelome 13. a 14. storočia, jeho prvým známym majiteľom bol Búz z Búzova  Od polovice 14. storočia ho vlastnili páni z Vildenberka, ktorí ho v roku 1382 predali markgrófovi Joštovi. Jošt ho roku 1396 prenechal Heraltovi z Kunštátu. Počas tridsaťročnej vojny slúžil Bouzov ako cisárska pevnosť a väzenie pre švédskych zajatcov. V roku 1696-1939 hrad patril rádu nemeckých rytierov. Počas vojny ho zabavili nacisti a po vojne bol skonfiškovaný československým štátom. V štátnej správe je dodnes.

Do dnešnej podoby bol hrad upravený prestavbou v rokoch 1895 až 1910  Eugenom Habsburským. Táto rekonštrukcia ovplyvnila vzhľad hradu, pretože do pôvodnej typickej českej architektúry boli zakomponované nemecké prvky. Vnútorné vybavenie hradu čiastočne pochádza zo súkromných zbierok arcivojvodu Eugena, čiastočne ide o predmety vyrobené špeciálne pre hrad.

Zarezervovala som rozsiahlejšiu prehliadku reprezentačnými a obytnými priestormi hradu.

Vstupné: dospelí 200 Kč, seniori nad 65 rokov, študenti a deti 140 Kč

hrad Bouzov

hrad Bouzov Bouzov hrad Bouzov hrad

hrad Bouzov

Po prehliadke hradu sa presunieme do 20 km vzdialeného mestečka Litovel, kde budete mať čas na obed alebo individuálnu prehliadku mesta. Litovel nazývajú aj moravskými Benátkami alebo poeticky Hanáckymi Benátkami. Mesto leží na 6 ramenách Moravy, preto tu môžete napočítať približne 170 mostov alebo mostíkov.  Zo zaujímavých pamiatok spomeniem Svatojánský most z roku 1592, po Karlovom moste v Prahe a moste v meste Písek, tretí  najstarší kamenný most v Českej republike. Pekný pohľad na mesto i do okolia ponúka 72 m vysoká vyhliadková vež litovelskej radnice.

Litovel

Na záver navštívime  zámok Čechy pod Kosířem.

ZÁMOK ČECHY POD KOSÍŘEM

Je spojený so šľachtickým rodom Silva-Tarouca. Manuel Silva-Tarouca bol synom portugalského veľvyslanca u viedenského dvora Jana Goméze grófa Silva-Tarouca. Manuel Silva-Tarouca sa stal zakladatelem moravskej línie rodu a panstva Čechy pod Kosířem. Bol významným politikom habsburskej monarchie a radcom Marie Terezie. Priateľom rodiny, ktorá milovala umenie, bol slávny český maliar Josef Mánes, ktorý Čechy pod Kosířem pravidelne navštevoval a tvoril v rokoch 1849–1870. Počas prehliadky do interiérov, ktoré sú zariadené v štýle doby Františka Josefa II. Silva Tarouca z 19. a 20.storočia  vyzdobené maľbami Josefa Mánesa.

Vstupné: dospelí 90 Kč, seniori nad 65 rokov, študenti a deti 65 Kč

zámok Čechy pod Kosířem

zámok Čechy pod Kosířem zámok Čechy pod Kosířem zámok Čechy pod Kosířem zámok Čechy pod Kosířem

ČASOVÝ PLÁN výletu HRAD BOUZOV, LITOVEL A ZÁMOK ČECHY POD KOSÍŘEM

7,00 – odchod z Bratislavy

10,50 – 12, 00 – prehliadka hradu Bouzov 1.skupina

11,00 – 12,10 – prehliadka hradu Bouzov 2.skupina

13,00 – 15,00  – Litovel, voľný čas na obed alebo individuálnu prehliadku mesta

16,00 – 16,45 – prehliadka zámku  Čechy pod Kosířem 1.skupina

16,10 – 17,00 – prehliadka zámku  Čechy pod Kosířem 2.skupina

17,15 – odchod do Bratislavy

cca 20,00 – 20,30 – príchod do Bratislavy

V cene je zahrnuté:

autobusová doprava, sprievodca

V cenie nie je zahrnuté:

vstupné, cestovné poistenie

Pozývame Vás na výlet do Znojma a na zámok Vranov nad Dyjí v sobotu 28.9.2019