MORAVSKÝ HRAD ŠTERNBERK A MORAVSKÝ ESCORIAL V OLOMOUCI 30.3.2019

ŠTERNBERK

Šternberk je zaujímavé mesto s  hradom, augustiniánským kláštorom a pekným historickým centrom.

Prvá prehliadka výletu začne na hrade  Šternberk, ktorý sa stal kolískou moravskej vetvy rodu Šternberk a neskôr aj majetkom ďalších významných rodov, medzi nimi aj rod Lichtenštajnovcov.  Z pôvodnej stavby sa zachovali časti opevnenia, steny hlavného paláca a mohutná okrúhla veža. Nákladná rekonštrukcia hradu začala koncom 19.storočia a premenila hrad na veľmi pekné sídlo.

Počas prehliadky prvého okruhu si pozriete najstaršie časti hradu a to gotickú kaplnku a rytiersku sálu, izby Lichtensteinovcov so zariadením z čias posledných majiteľov a s hodnotnou zbierkou umenia kniežaťa Jana II. z rodu Lichtenštajnovcov.

Vstupné: dospelí 130 Kč, seniori nad 65 rokov,šudenti a deti 90 Kč

AUGUSTINIÁNSKY KLÁŠTOR ŠTERNBERK

Ak by ste nemali záujem o prehliadku kláštora, môžete navštíviť unikátne múzeum v podhradí hradu alebo poprechádzať sa v zámockom lesoparku, ktorý vytvoril viedenský architekt Albert Esche.

Augustiniánsky kláštor sa nachádza v blízkosti hradu Šternberk. Prehliadka  zahrňuje expozíciu o histórii mesta, kláštora, kláštorné pivnice, historické sály, galériu obrazov barokových maliarov, hodinové stroje. V sálach počas prehliadkovej trasy bude znieť živá hudba interpretovaná na rôznych hudobných nástrojoch. Hudobný zážitok umocní hra na orgán obohatená výhľadom na nádhernú freskovú výzdobu chrámu Zvestovania Panny Márie.

Vstupné: dospelí 100 Kč, seniori a študenti 50 Kč

Šternberk kláštor

KLÁŠTOR HRADISKO

V meste Olomouc nájdeme jednu z najúžasnejších kultúrnych pamiatok  Moravy Klášterní Hradisko alebo Hradiště. Dnešný kláštorný areál je pre svoju pôdorysnú dispozíciu často nazývaný moravským Escorialom.  Baroková budova kláštora patrí dnes k najhodnotnejším dielam stredoeurópskej barokovej  architektúry. V súčasnosti areál slúži ako vojenská nemocnica, ale Hradisko zostáva pozoruhodnou pamiatkou, kde počas prehliadky si  pozriete knižnice, Slávnostnú sálu s monumentálnou nástropnou freskou  Kázanie na hore a Zázračné nasýtenie 5000 pútnikov,  Tereziánske miestnosti, kostol sv. Štefana, Anjelské schody a veže.

Vstupné: dospelí 80 Kč, seniori,ZŤP,študenti a deti 40 Kč

Klášterní Hradisko

Klášterní Hradisko

Klášterní Hradisko

Klášterní Hradisko

Klášterní Hradisko

ČASOVÝ PLÁN výletu HRAD A KLÁŠTOR ŠTERNBERK A MORAVSKÝ ESCORIAL
7,00 odchod z Bratislavy, Trnavské mýto Istropolis
11,00 – 12,00 – prehliadka hrad Šternberk
13,00 – 14,30 – prehliadka kláštor Šternberk
15,30 – 16,30 – prehliadka Klášterní Hradisko v Olomouci                                                                                                17,00 – odchod do Bratislavy
cca 20,00 – príchod do Bratislavy

Časy programu sú orientačné.

Pri rezervácii je potrebné prihlásiť každú osobu, ktorá sa zúčastní výletu.

V cene je zahrnuté:

autobusová doprava, sprievodca

V cene nie je zahrnuté:

vstupné, cestovné poistenie

Pozývame Vás na jednodenný výlet do Olomouca na výstavu FLORA a na krásny zámok Náměšť na Hané v sobotu 27.4.2019