MORAVSKÝ HRAD A KLÁŠTOR ŠTERNBERK A SVATÝ KOPEČEK 5.9.2020

HRAD ŠTERNBERK

Prvá prehliadka výletu začne na hrade  Šternberk, ktorý sa stal kolískou moravskej vetvy rodu Šternberk a neskôr aj majetkom ďalších významných rodov, medzi nimi aj rod Lichtenštajnovcov.  Z pôvodnej stavby sa zachovali časti opevnenia, steny hlavného paláca a mohutná okrúhla veža. Nákladná rekonštrukcia hradu začala koncom 19.storočia a premenila hrad na veľmi pekné sídlo.

Počas prehliadky prvého okruhu si pozriete najstaršie časti hradu a to gotickú kaplnku a rytiersku sálu, izby Lichtensteinovcov so zariadením z čias posledných majiteľov a s hodnotnou zbierkou umenia kniežaťa Jana II. z rodu Lichtenštajnovcov.

Vstupné: dospelí 150 Kč, seniori nad 65 rokov,študenti a deti 110 Kč

AUGUSTINIÁNSKY KLÁŠTOR ŠTERNBERK

VIDEO Z PREHLIADKY:

Kláštor v Šternberku

V sobotu 30.3. sme v rámci našeho výletu do Šternberka a Olomouca, navštívili kláštor v Šternberku. Počas prehliadky nám pán sprievodca zahral na rôznych hudobných nástrojoch a zaspieval. Hudobná ukážka hry na orgán obohatená výhľadom na nádhernú freskovú výzdobu chrámu Zvestovania Panny Márie.

Uverejnil používateľ Cestovná agentúra Výlet na víkend Pondelok 1. apríla 2019

Augustiniánsky kláštor sa nachádza v blízkosti hradu Šternberk. Prehliadka  zahrňuje expozíciu o histórii mesta, kláštora, kláštorné pivnice, historické sály, galériu obrazov barokových maliarov, hodinové stroje. Prehliadku nám pán sprievodca obohatí s hrou na hudobné nástroje.  Najkrajším zážitkom bola hra na orgán s výhľadom na nádhernú freskovú výzdobu chrámu Zvestovania Panny Márie.

Vstupné: dospelí 100 Kč, seniori a študenti 50 Kč

Šternberk kláštor

SVATÝ KOPEČEK PRI OLOMOUCI

Významné moravské pútnické miesto Svatý Kopeček je aj cieľom obdivovateľov barokovej krásy. História tohto miesta sa začala písať na začiatku 17. storočia. Jan Andrýsek na základe svojho sľubu vybudoval v rokoch 1629-1633 malú kaplnku zasvätenú Panne Marii. Toto miesto bolo svedkom vyslyšaní modlitieb a trápenia ľudí. V priebehu dejín ohlasy na toto miesto sa zvyšovali a časom bola Panna Maria na Svatém Kopečku uctievaná ako Kráľovna Moravy. Kláštor bol na tomto mieste založený v r. 1078 olomouckým kniežaťom Ottou Sličným. V roku 1995 bol kostol povýšený na “baziliku minor”.

Svatý kopeček Olomouc

Svatý kopeček Olomouc

ČASOVÝ PLÁN výletu HRAD A KLÁŠTOR ŠTERNBERK A SVATÝ KOPEČEK
7,00 – odchod z Bratislavy, Trnavské mýto Istropolis
11,00 – 12,00 – prehliadka hradu Šternberk
13,30 – 14,30 – prehliadka kláštora Šternberk
15,30 – 16,30 – prehliadka Svatý kopeček pri Olomouci                                                                                                                  17,00 – odchod do Bratislavy
cca 20,00 – príchod do Bratislavy

Časy programu sú orientačné.

Pri rezervácii je potrebné prihlásiť každú osobu, ktorá sa zúčastní výletu.

V cene je zahrnuté:

autobusová doprava, sprievodca

V cene nie je zahrnuté:

vstupné, cestovné poistenie