1

HRAD LÁSKY BORY-VÁR A SZÉKESFEHÉRVÁR 10.6.

Hrad lásky Bory-Vár a kráľovský Székesfehérvár

Hrad Bory-vár sa nachádza v meste Székesfehérvár a prehliadku sme naplánovali v čase, keď budú nádherne rozkvitnuté záhrady.

Architekt Jenő Bory si kúpil pozemok v roku 1912 a rozhodol sa, že tam postaví hrad pre svoju milovanú manželku Ilonu  Komocsinovú. Hrad túžil postaviť sám. Ako architekt si naplánoval projekt a pracoval na ňom aj ako murár. Vo výstavbe použil všetky svoje obľúbené štýly a zaujímavé prvky maďarskej architektúry.  Celá výstavba mu trvala 41 rokov, pretože pracoval len cez víkendy a letné mesiace. Hrad sa dostal až do Guinnessovej knihy rekordov ako najväčšia stavba, ktorá bola postavená jedným človekom. Počas prehliadky si pozriete miestnosti, ktoré používala rodina a galériu, kde sa nachádzajú diela majiteľa hradu aj významných maďarských umelcov.

Zaujímavou súčasťou Bory je záhrada, v ktorej sa nachádzajú stovky sôch. Ďalšou zaujímavosťou sú dve veže. Jedna má nádherné vnútorné schodisko, druhá ponúka pekný výhľad na mesto. Dostanete sa aj ku kaplnke lásky, ktorá má nádherné nástenné maľby.

Vstupné: dospelí 2500 Ft, seniori a študenti 1500 Ft

Zarezervovali sme sprievodcu, ktorý nám porozpráva históriu hradu a zaujímavosti o rodine Bory.  Sprievodca na osobu 2 Eurá

Hrad Bory Maďarsko

Hrad Bory schodisko

hrad Bory interiér

Bory hrad Maďarsko

Hrad Bory

Po prehliadke sa presunieme do mesta Székesfehérvár. Stoličný Belehrad alebo po maďarsky Székesfehérvár je pre mnohých ľudí druhé najzaujímavejšie mesto po Budapešti.  Čaká nás prehliadka mesta, kde sa zachovalo množstvo palácov, cirkevných stavieb, zrekonštruované turecké kúpele. Na okraji historického centra sa zastavíme pri vykopávkach, kde sa údajne nachádza hrobka zakladateľa uhorského štátu sv. Štefana. Domáci považujú toto miesto za posvätné miesto maďarských dejín. Pozrieme si moderný orloj so zvonkohrou, ktorý na svojom dome vyhotovil tunajší hodinár, a daroval tak svojmu mestu zaujímavú atrakciu. Určite Vás zaujmú aj kvetinové hodiny. V Székesfehérvári bude dostatok času aj na oddych a výborné maďarské zákusky.

Székesfehérvár

Székesfehérvár

Székesfehérvár

Székesfehérvár

Székesfehérvár

Székesfehérvár

Székesfehérvár

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 – odchod z Bratislavy, Trnavské mýto, Istropolis

cca 19,30 –  príchod do Bratislavy

V cene je zahrnuté:

autobusová doprava, sprievodca

V cene nie je zahrnuté:

cestovné poistenie, vstupy