KROMĚŘÍŽ-ZÁMOK A ZÁHRADY A LUHAČOVICE 31.7.2021

Pozývame všetkých milovníkov záhrad a histórie na prehliadku zámku a záhrad v Kroměříži, zapísaných na zoznam svetového, kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. A poobede sa poprechádzame po krásnom kúpeľnom mestečku Luhačovice.

ZÁMOK KROMĚŘÍŽ

Zámok v minulosti slúžil ako letné sídlo olomouckých arcibiskupov s obrazárňou a rozsiahlou knižnicou. Veľkolepý „Sněmovní sál“ patrí medzi jeden z najkrajších rokokových interiérov  v Českej republike, natáčal sa tu napríklad film Amadeus režiséra Miloše Formana. Sála je ozdobená s 22 krištáľovými lustrami, nástropnými maľbami a bohatou štukatúrou. V rokoch 1848-49 sa tu schádzal ríšsky rakúsky snem, ktorý sa pokúšal vytvoriť novú ústavu. Nakoniec bol však pre svoje radikálne názory rozohnaný vojskom. Ďalšia významná historická udalosť sa na zámku odohrala v roku 1885, keď sa uskutočnila schôdzka rakúskeho cisára Františka Josefa I. a ruského cára Alexandra I.

Reprezentačné sály s historickým zariadením, okolo 80 000 zväzkov  v zámockej knižnici, diela hudobného archívu s rukopismi Mozarta a Beethovena a viac ako 6000 barokovými skladbami. Svetoznáma obrazáreň, v ktorej nájdete diela európskych maliarov 15.-18. storočia. Reprezentačné a obytné priestory kroměřížského zámku patria k najhodnotnejším zámockým interiérom strednej Európy.

Arcibiskupský zámok a záhrady boli zapísané na Zoznam svetového, kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO v roku 1998.

Vstupné: dospelí 170 Kč, seniori nad 65 rokov, študenti a deti, ZŤP 130 Kč

Po prehliadke budete mať voľno, počas ktorého si môžete pozrieť záhrady zámku a Květnú záhradu.

Arcibiskupský zámok Kroměříž

Kroměříž

KVĚTNÁ ZÁHRADA

Vstupné:  dospelí: 110 Kč, seniori nad 65 rokov a ZŤP: 90 Kč, deti 6-18 rokov a študenti: 90 Kč 

Kroměříž Květná záhrada

Kroměříž Květná záhrada

LUHAČOVICE

Najväčšie moravské kúpele s nádhernou zrekonštruovanou kolonádou, liečivými prameňmi, najznámejšou Vincentkou a predovšetkým stavbami známeho architekta Dušana Jurkoviča si pozrieme počas našej spoločnej prehliadky. Porozprávam Vám o histórii kúpeľníctva a minerálnych prameňoch, ktoré ochutnáme v rámci pitnej kúry a môžete si ich naplniť do fliaš. Pozrieme si symbol Luhačovickej kúpeľnej architektúry, ktorým je Jurkovičov dom. Secesná pamiatka stojí priamo u kolonády a je zariadená replikami pôvodného nábytku. Individuálne si môžete pozrieť ďalšie známe Jurkovičove stavby ako vily Valaška a Vlastimila, Chaloupka, Vodoliečebný ústav, Hudobný pavilon, ktoré sa nachádzajú pár minút chôdze od Jurkovičovho domu.

Luhačovice kúpele

Výlet na víkend Luhačovice

ČASOVÝ PLÁN výletu KROMĚŘÍŽ – ZÁMOK A ZÁHRADY A LUHAČOVICE

7,00 – odchod z Bratislavy, Trnavské mýto Istropolis

cca 20,00 –  príchod do Bratislavy

Pri rezervácii je potrebné prihlásiť každú osobu, ktorá sa zúčastni výletu.

V cene je zahrnuté:

autobusová doprava, sprievodca

V cene nie je zahrnuté:

cestovné poistenie, vstupy

Pozývame Vás na prehliadku zámku Bučovice, benediktínskeho opátstva Rajhrad a kláštora Rosa Coeli v sobotu 17.7.2021