PRIEPASŤ MACOCHA,PUNKEVNÁ JASKYŇA A ZÁMOK BLANSKO 15.8.2020

PRIEPASŤ MACOCHA A PUNKEVNÁ JASKYŇA

Priepasť Macocha vznikla zrútením stropu veľkej jaskyne. Je viac ako 138,5 m hlboká a je najväčšou priepasťou svojho druhu v Českej republike aj v strednej Európe. Na okraji priepasti sú dve vyhliadkové plošiny. Na jej dne sú Horné a Dolné jazierko, ktorých vodný režim je veľmi pozoruhodný. Horné jazierko – tzv. prítokové je hlboké 13 m a dolné jazierko má hĺbku 49 m. Ich hladina silne kolíše, v závislosti od vodného stavu. Priepasť Macocha dostala svoje meno podľa povesti zo 17.storočia. Jeden miestny dedinčan ovdovel a zostal sám s malým synčekom. Rozhodol sa znova oženiť, ale druhá manželka si chlapčeka neobľúbila a chcela sa ho zbaviť. Vylákala ho do lesa a zhodila do priepasti. Chlapec mal veľké šťastie, pretože sa zachytil o stromy rastúce pod jej okrajom. Tento skutok macochy ľudí veľmi nahneval. Vrhli ju do priepasti, ktorá má odvtedy názov „Macocha“.
V Moravskom krase je vyše 1 600 registrovaných jaskýň, ale navštíviť sa dá len 5.  My navštívime Punkevnú jaskyňu, s romantickou plavbou po jaskynnej riečke Punkva, nachádzajúcu sa v severnej časti Moravského krasu. Počas prehliadky uvidíte aj spodnú časť priepasti Macocha.

K jaskyni sa môžete odviesť s vláčikom alebo pôjdeme spolu peši, cesta trvá asi 20 minút.

Po skončení prehliadky budete mať dosť času na prehliadku priepasti z horného mostíka, kam sa môžete vyviesť s lanovkou alebo trasu prejsť peši. Tam sa nachádza aj reštaurácia a bufet, kde sa môžete naobedovať.

Vstupné do Punkevnej jaskyne

dospelí: 210 Kč

seniori: 180 Kč

deti: 100 Kč

Lanovka: Dospelí: obojsmerná 100,- Kč, jeden smer 80,- Kč

deti + študenti 70,- Kč, jeden smer 50,- Kč

Vláčik: obojsmerná: 90,-Kč, jeden smer 80,-Kč

FOTOGRAFIA: sme na dne priepasti počas prehliadky jaskyne:

Výlet na víkend priepasť Macocha

Pohľad z dna priepasti:

Výlet na víkend Punkevná jaskyňa

Pohľad z mostíka na dno priepasti. Ľudia sú na prehliadke Punkevnej jaskyne:

Výlet na víkend Priepasť Macocha

Výlet na víkend Punkevná jaskyňa

S týmito lodičkami sa budete plaviť v jaskyni:

Zámok Blansko

predstavuje výsledok stavebného vývoja, ktorý zrejme začal v 14. storočí. V druhej polovici 16. storočia,  držiteľ panstva Matyáš Žalkovský  zahajuje úpravu na renesančný zámok. Počas vojny sa blanenský zámok poničil, sídlo potom chátralo, ale v druhej polovici 17. storočia ho opravil ďalší majiteľ Kašpar Lev z Rožmitálu. V roku 1694 získávajú Blansko Gellhornovia a do konca 17. storočia upravujú zámok do barokovej podoby. Gellhornovia boli tiež posledným rodom, ktorý užíval blanenský zámok ako svoje sídlo. Ďalší majitelia Salmovovci zámok niekoľkokrát upravovali,romantickou úpravou v 19. storočí a konečne novorenesančnou prestavbou roku 1870, z tejto doby sa zachovalo niekoľko historických interiérov: ružový salón, hudobný salón, červený salón a zelený kabinet. Ich dominantou sú kazetové stropy a drevené obloženie stien. Drevená výzdoba je typická pre 2.polovicu 19.storočia a a môžete ju vidieť aj v iných českých a moravských zámkoch. ktoré si prezriete spolu s ďalšími expozíciami: bývanie na blanenskom zámku, chemické laboratórium barona Reichenbacha, hrady blanenského okolia, históriu techniky, objavitelia Moravského krasu, ktorá je navrhnutá ako krasová jaskyňa s autentickými zvukmi a kostrou jaskynného medveďa.

Zámok Blansko s expozíciami

www.vylet-na-vikend.sk-zamok-Blansko-zamocke-interiery

Výlet na víkend zámok Blansko Výlet na víkend zámok Blansko

Výlet na víkend zámok Blansko

Vstupné: dospelí: 80 Kč, seniori,deti, študenti: 40Kč

ČASOVÝ PLÁN výletu PRIEPASŤ MACOCHA,PUNKEVNÁ JASKYŇA A ZÁMOK BLANSKO
8,00 odchod z Bratislavy, Trnavské mýto Istropolis
12,00 – 13,00 – prehliadka Punkevnej jaskyne
13,00 – 14,45 – voľný program na prehliadku priepasti Macocha, na obed
15,30 – 16,30 – prehliadka zámku Blansko                                                                                                                                    17,00 – odchod do Bratislavy
cca 20,00 – príchod do Bratislavy

Časy programu sú orientačné.

Pri rezervácii je potrebné prihlásiť každú osobu, ktorá sa zúčastní výletu.

V cene je zahrnuté:

autobusová doprava, sprievodca

V cene nie je zahrnuté:

vstupné, cestovné poistenie