PRIEPASŤ MACOCHA,PUNKEVNÁ JASKYŇA A ZÁMOK BLANSKO 29.8.2019

29.8. je štátny sviatok a my Vás pozývame na jednodenný výlet do Moravského krasu.

PRIEPASŤ MACOCHA A PUNKEVNÁ JASKYŇA

Priepasť Macocha vznikla zrútením stropu veľkej jaskyne. Je viac ako 138,5 m hlboká a je najväčšou priepasťou svojho druhu v Českej republike aj v strednej Európe. Na okraji priepasti sú dve vyhliadkové plošiny. Na jej dne sú Horné a Dolné jazierko, ktorých vodný režim je veľmi pozoruhodný. Horné jazierko – tzv. prítokové je hlboké 13 m a dolné jazierko má hĺbku 49 m. Ich hladina silne kolíše, v závislosti od vodného stavu. Priepasť Macocha dostala svoje meno podľa povesti zo 17.storočia. Jeden miestny dedinčan ovdovel a zostal sám s malým synčekom. Rozhodol sa znova oženiť, ale druhá manželka si chlapčeka neobľúbila a chcela sa ho zbaviť. Vylákala ho do lesa a zhodila do priepasti. Chlapec mal veľké šťastie, pretože sa zachytil o stromy rastúce pod jej okrajom. Tento skutok macochy ľudí veľmi nahneval. Vrhli ju do priepasti, ktorá má odvtedy názov „Macocha“.
V Moravskom krase je vyše 1 600 registrovaných jaskýň, ale navštíviť sa dajú len niektoré. My navštívime Punkevnú jaskyňu, s romantickou plavbou po jaskynnej riečke Punkva, nachádzajúcu sa v severnej časti Moravského krasu.

K jaskyni sa môžete odviesť s vláčikom alebo pôjdeme spolu peši, cesta trvá asi 20 minút.

Po skončení prehliadky budete mať dosť času na prehliadku priepasti z horného mostíka, kam sa môžete vyviesť s lanovkou alebo trasu prejsť peši. Tam sa nachádza aj reštaurácia a bufet, kde sa môžete naobedovať.

Vstupné do Punkevnej jaskyne

dospelí: 210 Kč

seniori: 180 Kč

deti: 100 Kč

Lanovka: Dospelí: obojsmerná 100,- Kč, jeden smer 80,- Kč

deti + študenti 70,- Kč, jeden smer 50,- Kč

Vláčik: obojsmerná: 90,-Kč, jeden smer 80,-Kč

Výlet na víkend priepasť Macocha

Výlet na víkend Punkevná jaskyňa

Výlet na víkend Priepasť Macocha

Výlet na víkend Punkevná jaskyňa

Výlet na víkend Punkevná jaskyňa

Zámok Blansko

predstavuje výsledok stavebného vývoja, ktorý zrejme začal v 14. storočí. V druhej polovici 16. storočia,  držiteľ panstva Matyáš Žalkovský  zahajuje úpravu na renesančný zámok. Počas vojny sa blanenský zámok poničil, sídlo potom chátralo, ale v druhej polovici 17. storočia ho opravil ďalší majiteľ Kašpar Lev z Rožmitálu. V roku 1694 získávajú Blansko Gellhornovia a do konca 17. storočia upravujú zámok do barokovej podoby. Gellhornovia boli tiež posledným rodom, ktorý užíval blanenský zámok ako svoje sídlo. Ďalší majitelia Salmovovci zámok niekoľkokrát upravovali,romantickou úpravou v 19. storočí a konečne novorenesančnou prestavbou roku 1870, z tejto doby sa zachovalo niekoľko historických interiérov: ružový salón, hudobný salón, červený salón a zelený kabinet. Ich dominantou sú kazetové stropy a drevené obloženie stien. Drevená výzdoba je typická pre 2.polovicu 19.storočia a a môžete ju vidieť aj v iných českých a moravských zámkoch. ktoré si prezriete spolu s ďalšími expozíciami: bývanie na blanenskom zámku, chemické laboratórium barona Reichenbacha, hrady blanenského okolia, históriu techniky, objavitelia Moravského krasu, ktorá je navrhnutá ako krasová jaskyňa s autentickými zvukmi a kostrou jaskynného medveďa.

Zámok Blansko s expozíciami

www.vylet-na-vikend.sk-zamok-Blansko-zamocke-interiery

Výlet na víkend zámok Blansko Výlet na víkend zámok Blansko

Výlet na víkend zámok Blansko

Vstupné: dospelí: 80 Kč, seniori,deti, študenti: 40Kč

ČASOVÝ PLÁN výletu PRIEPASŤ MACOCHA,PUNKEVNÁ JASKYŇA A ZÁMOK BLANSKO
8,00 odchod z Bratislavy, Trnavské mýto Istropolis
12,00 -13,00 – prehliadka Punkevnej jaskyne
13,00 – 15,15 – voľný program na prehliadku priepasti Macocha, na obed
16,00 – 17,00 – prehliadka zámku Blansko                                                                                                                                    17,15 – odchod do Bratislavy
cca 20,00 – príchod do Bratislavy

Časy programu sú orientačné.

Pri rezervácii je potrebné prihlásiť každú osobu, ktorá sa zúčastní výletu.

V cene je zahrnuté:

autobusová doprava, sprievodca

V cene nie je zahrnuté:

vstupné, cestovné poistenie