ROZPRÁVKOVÝ HRAD PERNŠTEJN A ZÁMOK LYSICE 21.8.2021

HRAD PERNŠTEJN

je jedným z najnavštevovanejších hradov na Morave a nachádza sa približne 43 km od Brna. Na skalnatom ostrohu sa týči skoro osem storočí a nikdy nebol dobitý. Prvým známym majiteľom bol Štěpán z Medlova a jeho vnuk prijal za svoje meno Štěpán z Pernštejna. V dobách, kedy hrad vznikal, bol rod Pernštejnovcov jeden z najbohatších v českej zemi. Dodnes si hrad zachoval neskoro gotický a renesančný vzhľad, ktorý mal v 16.storočí a v nasledujúcich rokoch sa na hrade veľa zmien nespravilo. Úpravou prešiel len interiér. Prejdeme si okruh od gotiky do 20.storočia. Zaujímavosťou je, že hrad Pernštejn pre svoju fotogenickosť sa stal vyhľadávaným objektom filmárov nielen z Českej republiky , ale z celého sveta. Zahral si približne v 50 filmoch a seriáloch. Hrad Pernštejn uvidíte v rozprávkach Jak se budí princezny, Princezná Fantaghiro, Sedmero krkavců alebo Soľ nad zlato. Obdivovať ho môžete i v Jakubiskovej Bathory alebo upírskom horore Van Helsing s Hughom Jackmanom v hlavnej úlohe.

Vstupné: dospelí 200 Kč, seniori nad 65 rokov, ZŤP a študenti 160 Kč 

Výlet na víkend Pernštejn

Výlet na víkend hrad Pernštejn interiéry

Výlet na víkend hrad Pernštejn interiér

hrad Pernštejn interiér Výlet na víkend

Výlet na víkend knižnica hradu Pernštejn

Po prehliadke budete mať čas na prechádzku po Vrchnostenských záhradach pri hrade Pernštejn.

VRCHNOSTENSKÉ ZÁHRADY

Na hrade skončila obnova záhrad, ktorá trvala 3 roky a záhrady otvorili na konci mája. Dostali podobu, ktorú mali pred 200 rokmi a spájajú niekoľko architektonických štýlov. Prejdete sa po anglo-čínskej a francúzskej záhrade, sú tu obnovené turecké kúpele, bazény a sochy. Prechádzka trvá približne hodinku a terén je fyzicky náročnejší.

Vstupné: dospelí 110 Kč, seniori nad 65 rokov a študenti 90 Kč 

Výlet na víkend Pernštejn zahrady

záhrady Pernštejn Výlet na víkend

ZÁMOK LYSICE

Pôvabné  šľachtické sídlo s bohatou históriou  bol pôvodne malý vodný zámok, ktorý bol v 16.storočí prestavaný na renesančný  a neskôr na barokový  zámok. Dnešná podoba zámku je výsledkom stavebných úprav v 19. storočí. Interiéry zámku  sú zaujímavé  bohatou zbierkou nábytku a umeleckých predmetov. K raritám patrí zbierka českého skla, zbraní a orientálnych predmetov.  Zaujímavé sú aj dve knižnice. Zámok v Lysiciach je neodmysliteľne spätý s Mariou Ebner von Eschenbach, rodenou grófkou Dubskou (1830 − 1916), ktorá sa stala slávnou rakúskou spisovateľkou. Naplánovaná je prehliadka reprezentačných priestorov, knižnice  Marie von Ebner Eschenbach, veľkého salónu, dámskych apartmánov, orientálneho salónu, zbrojnice a knižnice Erwina Dubského. Pozrieme si so sprievodcom s odborným výkladom zámocké záhrady so stĺpovou kolonádou a zámocké záhradníctvo s oranžériou a skleníkmi.

Vstupné: dospelí 140 Kč, seniori nad 65 rokov, študenti a ZŤP 110 Kč 

ČASOVÝ PLÁN výletu ROZPRÁVKOVÝ HRAD PERŠTEJN A ZÁMOK LYSICE

7,00 – odchod z Bratislavy, Trnavské mýto Istropolis

cca 19,30 –  príchod do Bratislavy

V cene je zahrnuté:

autobusová doprava, sprievodca

V cene nie je zahrnuté:

cestovné poistenie, vstupy

Pozývame Vás na výlet do Moravského krasu, prehliadku Punkevnej jaskyne, priepasti Macocha a zámku Rájec nad Svitavou v sobotu 14.8.2021