1

SLOVANSKÁ EPOPEJ A.MUCHA a VILA STIASSNI 29.4.

VÝLET SA USKUTOČNÍ

6 VOĽNÝCH MIEST

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálnych  obrazov vytvorených famóznym secesným  maliarom  Alfonsom Muchom. Počas prehliadky so sprievodcom si pozrieme všetkých 20 originálov Slovanskej epopeje  na zámku v Moravskom Krumlove, ktoré Alfons Mucha maľoval 18 rokov od roku 1910 na zámku Zbiroh. Venoval ich Prahe.  Prvých 11 plátien bolo v roku 1919 vystavených v pražskom Klementine a v rokoch 1920 až 1921 bola Epopej úspešná na výstavách v New Yorku a Chicagu. Celý cyklus je prístupný návštevníkom od 31. júla 2021 na zámku Moravský Krumlov. Sedem najväčších plátien meria 8,1 metrov krát 6,1 metrov. Alfons Mucha vedel bravúrne využiť hry svetla a odtieňov farieb, ktoré človek na prvý pohľad nemusí vnímať. Prvé tri obrazy (Slované v pravlasti, Slavnost Svantovítova na Rujáně a Zavedení Slovanské liturgie) sú považované za najlepšie. Je tomu tak asi preto, že Alfons Mucha sa na ne dôkladne pripravoval konzultáciou s historikmi.

Skupinové vstupné: 200 Kč

GOTICKÁ BAZILIKA NANEBOVZATIA PANNY MÁRIE

Poobede sa presunieme do moravskej metropole, kde nás čaká komentovaná prehliadka gotickej baziliky Nanebevzetí Panny Marie, ktorá je súčasťou augustiniánskeho kláštora. Postavená bola v 14.storočí, na pôdoryse kríža. Kostol prešiel barokovou prestavbou, predovšetkým v interiéri. Uvidíte strieborný oltár z roku 1736, s bohatými  architektonickými  a dekoratívnymi motívmi – kvetmi a kvetinovými girlandami, korunkami, obraz Čiernej Madony alebo organ, na ktorom hrával Leoš Janáček.

Vstupné: dospelí 60 Kč, seniori a študenti 40 Kč

VILA STIASSNI

Na záver sme zarezervovali prehliadku Vily Stiassni. Mestská vila manželov Alfreda a Herminy Stiassnych so zaujímavou záhradou, postavená v rokoch  1927-28 podľa návrhu Ernesta Wiesnera. So sprievodcom si pozrieme reprezentačné priestory tejto prvorepublikovej vily a súkromné apartmány rodiny. V rámci prehliadky sa zoznámite s pútavou históriou vily Stiassni a prejdete si elegantné interiéry, ktoré pôsobia skoro zámockým dojmom.

Vstupné: 220 Kč, seniori, študenti a ZŤP 180 Kč

ČASOVÝ PLÁN : 

6,45 – odchod z Bratislavy, Trnavské mýto, Istropolis

cca 19,00 –  príchod do Bratislavy

V cene je zahrnuté:

autobusová doprava, sprievodca

V cene nie je zahrnuté:

cestovné poistenie, vstupy