1

ŠPARGĽOVÉ SLÁVNOSTI,KLÁŠTOR RAJHRAD A ZÁMOK ROSICE 20.5.

špargľa festival, Rajhrad, Rosice

SLÁVNOSTI ŠPARGLE A VÍNA V IVANČICIACH

V roku 2023 sa bude konať už 29.ročník veľmi obľúbeného festivalu špargle a vína. Môžete ochutnať špeciality zo špargle, rôzne moravské špeciality, ale taktiež si zakúpiť čerstvú špargľu. K stánkom so špecialitami na námestí pribudne špargľová reštaurácia. Gastronomickou zaujímavosťou  je aj „degustačná zóna“ na nádvorí radnice.

Na festivale sa bude konať remeselný a potravinový trh a kultúrny program. V čase voľna môžete navštíviť rodný dom Alfonsa Muchu a expozíciu venovanú Vladimírovi Menšíkovi.

Minulý rok pripravili na festival skoro 3,5 tony špargle. Ivančická špargľa kedysi patrila medzi vyhlásené pochúťky, ktorú si nechávala posielať aj rakúska cisárovná Sissi. Sissi dokonca poslala do Ivančíc pochvalný list, ktorý je dodnes vystavený v múzeu v Ivančiciach.

Vstupné na festival: 250 Kč, seniori nad 65 rokov a ZŤP 150 Kč

Program: https://slavnostichrestu.cz/program

špargľa festival

špargľa festival

špargľa slávnosti

špargľa slávnosti

BENEDIKTÍNSKE OPÁTSTVO RAJHRAD

Kláštor v Rajhrade pri Brne patrí medzi najstaršie a najznámejšie kláštory na Morave. Kláštor slúžil oddávna ako centrum kultúry a vzdelanosti. My spolu navštívime opátsky chrám sv.Petra a Pavla a Pamätník písomníctva na Morave s historickou knižnicou, ktorá patrí k najväčším kláštorným knižniciam v Českej republike a obsahuje okolo 65.000 historických zväzkov. V rámci prehliadky nazrieme aj do kláštornej záhrady, kde sa pestujú liečivé byliny a do dobovej kuchyne.

Súčasný kláštorný komplex pochádza z 18. storočia, bol postavený v rokoch 1721–1746 podľa návrhu architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela, jeho projekt však nebol dokončený.

Vstupné: dospelí 90 Kč, seniori 70 Kč, študenti 45 Kč, ZŤP zdarma

Rajhrad

Rajhrad

Rajhrad

ZÁMOK ROSICE

Dominantou mesta Rosice je zámok , vybudovaný z prestavby gotického hradu na zámok na prelome 16.-17.storočia. Najvýznamnejším majiteľom zámku bol Karol starší zo Žerotína, ktorý zámok prestaval do renesančnej podoby. V rámci prehliadky je pre nás pripravený zámocký okruh s 21 miestnosťami s dekoratívnymi maľbami, dobovým nábytkom a loveckými trofejami. V zámockých priestoroch sú k videniu prekrásne štukové stropy od rakúskych maliarov a maľované stropy z doby vlády pánov zo Žerotína.

Vstupné: dospelí 150 Kč, seniori, študenti, deti a ZŤP 100 Kč

Rosice zámok

Rosice zámok

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 – odchod z Bratislavy, Trnavské mýto, Istropolis

cca 19,30 –  príchod do Bratislavy

V cene je zahrnuté:

autobusová doprava, sprievodca

V cene nie je zahrnuté:

cestovné poistenie, vstupy