TELČ A TŘEBÍČ- PAMIATKY UNESCO 1.6.2019

TELČ

Mestečko, ktoré predstavuje jedinečne zachovaný architektonický komplex, ktorému dominuje renesančný zámok a námestie. Jadro mesta je pamiatkovou rezerváciou a v roku 1992 bola zapísané na zoznam svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO. Nachádzajú sa tu pamiatky gotické, renesančné a barokové, románske a klasicistické. Mariánsky stĺp, fontány, barokové sochy, mestské brány, podlubia otvorené polkruhovými arkádami, tieto pamiatky uvidíme pri našej spoločnej prechádzke. Potom sa presunieme k renesančnému zámku, kde nás čaká prehliadka renesančných priestorov. Najvýznamnejšia je výzdoba Zlatej sály s kazetovým, bohato vyrezávaným dreveným stropom. Zachované kazetové stropy sa nachádzajú aj v Modrej a Rytierskej sále. V severnej časti zámku sa nachádzajú dochované obytné miestnosti posledných majiteľov, Podstastzkých z Lichtensteina. Prekrásne interiéry dopĺňajú unikátne zachované pôvodné exteriéry. Súčasťou areálu je francúzska záhrada a rozsiahly anglický park s oranžériou.  Na telčskom zámku sa natáčali aj slávne české rozprávky ako Pyšná princezná, Ako sa budia princezné, Z pekla šťastia.

Vstupné: dospelí 150 Kč, seniori nad 65 rokov, študenti, deti, ZŤP 110 Kč

Telč

Telč zámok

Telč zámok

Telč zámok

Telč zámok

TŘEBÍČ

Po návšteve zámku budeme pokračovať do mesta Třebíč, kde tunajšia židovská štvrť so synagógou a cintorínom bola spoločne s románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa v roku 2003 zapísaná na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Bazilika sv.Prokopa

Bazilika v sebe skrýva jedinečné preklenutie európskeho vplyvu na prelome románskeho a gotického slohu. Pôdorys stavby kopíruje vzory z Nemecka, portál sa podobá portálu z viedenského dómu. Osemdielna  klenba nadväzuje na stavebné postupy z Francúzska. V chráme sa  nachádza  opátska kaplnka  s pôvodnými gotickými maľbami. K najcennejším častiam baziliky patrí krypta.

Vstupné: dospelí: 80 Kč, seniori a ZŤP: 50 Kč, deti 6-18 rokov a študenti: 50 Kč

Třebíč bazilika

bazilika sv. Prokopa Třebíč

Třebíč bazilika sv Prokopa

Trebíčska židovská štvrť

Ako pripomienka dlhej a bohatej histórie židovskej obce v Třebíči zostala unikátna štvrť, ktorá sa radí medzi urbanisticky najzachovalejšie v Európe. Je unikátnym súborom 123 dochovaných domov. Medzi ne patria dve synagógy, židovské múzeum, budova židovskej radnice, chudobinec, nemocnica a dve školy. Navštívime spolu aj Zadnú synagógu a Dom Seligmanna Bauera.

Vstupné: Celý okruh dospelí: 150 Kč, seniori a ZŤP: 100 Kč, deti 6-18 rokov a študenti: 100 Kč

ČASOVÝ PLÁN výletu TŘEBÍČ UNESCO A ZÁMOK JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU

7,00 – odchod z Bratislavy,Trnavské mýto Istropolis                                                                                                                 cca 20,00 –  20,30 – príchod do Bratislavy

Pri rezervácii je potrebné prihlásiť každú osobu, ktorá sa zúčastni výletu.

V cene je zahrnuté:

autobusová doprava, sprievodca

V cene nie je zahrnuté:

cestovné poistenie, vstupy

Pozývame Vás na prehliadku UNESCO zámku do Litomyšle a na gastronomický festival M.D.Rettigové v sobotu 18.5.2019