1

TURISTIKA V TATA A TATABÁNYA A ROMÁNSKY KOSTOL LÉBENY 17.6.

TATABÁNYA

Našou prvou zastávkou bude miesto nad mestom Tatabánya, kde sa nachádza socha vtáka Turula.  Patrí k najväčším vtáčím sochám v Európe, vďaka svojim rozmerom je dobre viditeľná aj z diaľky. Z okolia sochy sa naskytne zaujímavý výhľad na mesto. Krátkou prechádzkou po geologickom náučnom chodníku prídeme od pomníku k jaskyni Selim. Legendu o jaskyni Vám porozprávam v autobuse.

Turul Tatabanya

Turul Tatabanya

Turul Tatabanya

Turul Tatabanya

jaskyňa Selim Tatabanya

jaskyňa Selim Tatabanya

TATA

Po prehliadke sa presunieme do mesta Tata, kde nás čaká prechádza po ojedinelom ekoturisticky náučnom chodníku, ktorého najzaujímavejšou časťou je piesčitá pôda, z ktorej sústavne vyvierajú drobné pramene a vyzerá to tak akoby vrela voda. Vďaka chodníku na pylónoch, vojdeme do vodou zaplaveného lesa a môžeme si pozrieť krásu vodných rastlín a živočíchov.

Vstupné: 1400 Ft

Tata je obľúbené výletné mesto nazývané aj ako mesto vôd. Tata má 2 väčšie jazerá a viac ako 100 prameňov. Medzi najvýznamnejšie pamiatky mesta Tata patrí Starý hrad – Öregvár. V prízemí hradu môžete uvidieť archeologické pozostatky rímskeho osídlenia a pozostatky benediktínskeho kláštora z 12. Storočia a potom sa poprechádzať pri jazere, ktoré je významným domovom vodných živočíchov.

Tata fenyes tanosveny

Tata fenyes tanosveny

Tavirózsa

Tata hrad

Tata hrad

hrad Tata

hrad Tata

hrad Tata

Kostol sv. Jakuba v LÉBÉNY

Románsky kostol z doby Arpádovcov je jedným z najkrajších a najviac zachovalých kostolov v Maďarsku. Kostol bol postavený pravdepodobne ešte pred rokom 1208. Kostol zasvätený sv. Jakubovi tvoril súčasť benediktínskeho kláštora a spolu tvorili opevnenie, ktoré počas nepriateľských útokov slúžilo ako ochrana pre tamojšie obyvateľstvo. Kostol bol dva krát vypálený a v rokoch 1862 – 1879 nasledovala veľká obnova kostola, počas ktorej získal svoju pôvodnú románsku podobu. Kostol v Lébény sa vtedy stal prvou zreštaurovanou pamiatkou v krajine. Vo vnútri kostola nás čaká impozantný vnútorný priestor. Trojloďová románska bazilika má pôdorys charakteristický pre italský štýl z 11. storočia, bočné lode sú oddelené od vyššej hlavnej lode masívnym stĺporadím. Svetlo preniká do vnútra cez vysoko osadené farebné sklenené okná. Kostol si pozrieme so sprievodcom a bude tlmočený do slovenského jazyka.

Vstupné: dospelí  1200 Ft a seniori + študenti 1000 Ft

kostol Lébeny

kostol Lébeny

kostol Lébeny

kostol Lébeny

kostol Lébeny

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 – odchod z Bratislavy, Trnavské mýto, Istropolis

cca 19,30 –  príchod do Bratislavy

V cene je zahrnuté:

autobusová doprava, sprievodca

V cene nie je zahrnuté:

cestovné poistenie, vstupy