1

UNESCO KLÁŠTOR PANNONHALMA A VIANOČNÉ TRHY V GYÖRI 10.12.2022

2 VOĽNÉ MIESTA

Benediktínsky kláštor v Pannonhalme

Pannonhalmské opátstvo je jedna z najstarších historických pamiatok v Maďarsku. Opátstvo bolo založené okolo roku 966 kniežaťom Gejzom – otcom Štefana I., zakladateľa uhorského štátu. Podľa benediktínskej tradície sa stavali kláštory zasvätené Benediktovi z Nursie na kopcoch, aby boli bližšie k Bohu.
V roku 1996 bolo opátstvo zapísané do zoznamu UNESCO. Je jediným zachovaným príkladom klasického spôsobu opevnenia Monostor. Najkrajšou časťou opátstva je knižnica, obsahujúca vyše 360 000 tisíc vzácnych zväzkov kníh a písomností od 10. storočia. Jej súčasťou je aj obrazová galéria, pokladnica a zbierka mincí z obdobia starovekého Ríma. K opátstvu v Pannonhalme patrí arborétum, bylinková záhrada a vinárstvo. My si v rámci prehliadky pozrieme kláštorné priestory s audio guide.

Vstupné skupinové:

dospelí – 7 EUR, študenti a seniori nad 65 rokov – 5,50 EUR

Knižnica

Pannonhalma

Pannonhalma

Pannonhalma

Bazilika

Pannonhalma

Pannonhalma

Zasnežený výhľad z opátstva

Pannonhalma

VIANOČNÉ TRHY V GYÖRI

Poobede sa presunieme do mesta Györ na vianočné trhy, ktoré sa konajú po celom meste. Ochutnáme maďarské špeciality, čakajú na Vás varené víno, punč  a veľa sladkých dobrôt ako štrúdle, rolády a medovníčky. Ak Vám bude zima, v mestečku je veľa kaviarní a reštaurácií, kde si môžete posedieť a zahriať sa.

Györ je čulé mestečko na polceste medzi Viedňou a Budapešťou s množstvom architektonických, kultúrnych a prírodných pamiatok. Počtom umeleckých pamiatok Györ je na druhom mieste v Maďarsku. Kostoly, paláce, múzeá, typické barokové rohové balkóny a úzke historické uličky lákajú turistov na prechádzky po starom meste.

Gyor a vianočné trhy s maďarskými špecialitami

Gyor

Gyor

Gyor

Gyor

Gyor vianočné trhy na námestí

Vianočné trhy v Gyori na námestí

ČASOVÝ PLÁN : 

9,00 – odchod z Bratislavy, Trnavské mýto, Istropolis

cca 18,30 –  príchod do Bratislavy

V cene je zahrnuté:

autobusová doprava, sprievodca

V cene nie je zahrnuté:

cestovné poistenie, vstupy