ZÁMOK BUCHLOVICE,SKLENENÝ TUNEL POD RYBNÍKOM MODRÁ A VELEHRAD 8.8.2020

VIDEO Z PREHLIADKY SKLENENÝ TUNEL POD RYBNÍKOM:

Živá voda Modrá

Tunel v sladkej vode v prírode v Modrá, kam sa pozrieme v sobotu 6.4.počas jednodenného výletu.https://www.vylet-na-vikend.sk/tours/skelneny-tunel-pod-rybnikom-modra-zamok-napajedla-bazilika-velehrad/

Uverejnil používateľ Cestovná agentúra Výlet na víkend Utorok 2. apríla 2019

ŽIVÁ VODA MODRÁ

V mestečku Modrá pri Velehrade sa môžete prejsť skleneným tunelom pod hladinou rybníka. Je to najväčší sladkovodný tunel v prírode v Európe. Nachádza sa v hĺbke 3,5 metra pod hladinou, má dĺžku 8 metrov a šírku 3 metre.  Jedná sa o expozíciu, kde sa zoznámite s typickým životom vo vode aj mimo nej na Morave. Medzi najväčšie lákadlá patrí Vyza veľká, ktorá je považovaná za najväčšiu sladkovodnú rybu. Vyzerá viac menej ako veľký jeseter a v areáli Živá voda môžete týchto rýb vidieť hneď niekoľko, pričom každá má okolo dvoch metrov.

Vstupné: dospelí 90Kč, seniori,študenti,deti,ZŤP 60 Kč

Sklenený tunel Modrá

Živá Voda Modrá

Živá Voda Modrá

Živá Voda Modrá

VELEHRAD

Velehrad patrí k najvýznamnejším pútnickým miestam v Českej republike. Bazilika Nanebovzatia Panny Márie a sv. Cyrila a Metoda je klenot moravského baroka.

História tohto miesta se začala písať pred viac ako 800 rokmi, keď do údolia riečky Salašky prišlo prvých 12 cisterciáckých mníchov, aby neďaleko obce Veligrad (dnešné Staré Mesto) vybudovali svoj kláštor.V roku 1985 pápež Ján Pavol II. udelil bazilike vyznamenanie Zlatej ruže, ktorú je možné vidieť na oltári v bazilike. V prízemí baziliky sa nachádza lapidárium a krypty. Z vnútornej výzdoby by nám nemalo uniknúť zaujímavé riešenie klenby s maľbami, ktoré opticky zdvíhajú strop o dve poschodia.  Zaujímavá je freska znázorňujúca krst kniežaťa Rastislava, ktorý pozval vierozvestov Cyrila a Metoda na Moravu. Unikátne sú dve barokové lavice, bohato zdobené plastickou ornamentálnou rezbou, vrátane 60 skulptúr predstavujúcich svätcov a anjelov. V bazilike sa nachádza 14 samostatných postranných kaplí, z ktorých 10 má oltár a pod podlahou krypty.

Velehrad

ZÁMOK BUCHLOVICE

Hradný pán Jan PETŘVALDSKÝ dal postaviť zámok pre svoju manželku Anežku Eleonoru z talianskeho rodu, pretože jej bola na hrade zima. Výsledkom je dielo v talianskom štýle nazývané villa rustica a je príklad talianskej barokovej vily v Strednej Európe . Okolo zámku bola od začiatku budovaná  nádherná baroková záhrada, uchvacujúca svojou krásou .

Interiér zámku zaujme svojou bohatou freskovou a štukovou výzdobou v štýle raného baroka. Salóny sú vybavené nábytkom a mobiliárom v štýle Ľudovíta XV. a Ľudovíta XVI. V miestnostiach sa nachádzajú rodinné portréty Petřvaldovcov a Berchtoldovcov a množstvo umeleckých diel. Bohaté zbierky zdobia miestnosti tohto jedinečného panského sídla.

Zámok je obklopený nádherným parkom so schodiskami, terasami, obeliskom a  kamennými vázami. Jeho veľkou ozdobou je množstvo vzácnych exotických stromov a krov. Vzácnosť historickej záhrady spočíva v zachovaní prvkov talianskej barokovej záhrady. Jej rozloha je 18 hektárov, nachádzajú sa v nej stromy staré 150 rokov. Počas prechádzky po záhrade môžete navštíviť čokoládovňu, minizoo –je to záchranná stanica s dravcami, bocianmi  alebo srnčekmi. Tamojšie záhradníctvo je vychýrené pestovaním fuchsii. Dnešná zámocká zbierka fuchsii má približne 1200 odrôd a patrí k najvýznamnejším zbierkam fuchsii v strednej Európe.

Vstupné na zámok Buchlovice: 

Dospelí:  180Kč,  deti, študenti a seniori nad 65 rokov, ZŤP:   130Kč

Buchlovice zámok

www.vylet-na-vikend.sk-Zamok-Buchlovice-park

www-vylet-na-vikend.sk-zámok-Buchlovice-interiéry

www.vylet-na-vikend.sk-zámok-Buchlovice-interiéry

Festival cesnaku Buchlovice

Festival cesnaku Buchlovice

Odchod z Bratislavy