MAĎARSKÝ VERSAILLES ZÁMOK FERTÖD A HISTORICKÉ MESTO KÖSZEG 20.10.2019

ZÁMOK FERTÖD

Nádherný barokovo-rokokový zámok krajiny Neziderského jazera sa viaže k menu Miklós Esterházy, ktorý si povedal, „Čo si môže dovoliť cisár, môžem si dovoliť aj ja!” a nechal v rokoch 1762-1790 vybudovať zámok Fertöd.

Vzorom celého zámockého komplexu Fertöd  postaveného do tvaru podkovy bol zámok vo Versailles a rodu Esterházy  priniesol jednoznačne prívlastok nádherný. Najvzácnejším hosťom na zámku bola Mária Terézia, ktorá zámok navštívila v roku 1773 a zostala tam dva dni.

Verejnosti sú sprístupnené sály s bohatou zlatou výzdobou, nástenné maľby, lakované čínske tabule, nábytok z 18. stor. s gobelínovou výzdobou, zbierka porcelánu. Vzácne exponáty dokazujú bohatstvo a rušný život vysokej šľachty v bývalom barokovo-rokokovom dvore. Napríklad hudobný salón patrí k najkrajším barokovým koncertným a ceremoniálnym sálam v Maďarsku.

Zámok Fertöd je spojený aj s rakúskym skladateľom  Josephom Haydnom, ktorý  na dvore grófa Miklósa Esterházyho  strávil takmer tridsať rokov .  Riadil operný orchester, organizoval hudobný život na zámku a komponoval. Na zámku sídli aj organizácia, ktorá stále skúma život a diela Josepha Haydna.

Reprezentačné sály a francúzske záhrady sú krásou porovnateľné s vychýrenými zámkami kdekoľvek v Európe.

Vstupné: 7 EUR,  študenti so študentským preukazom: 3,50 EUR

Zámok Fertod

Zámok Fertod

Zámok Fertod

Zámok Fertod Zámok Fertod

Zámok Fertod

Zámok Fertod

Zámok Fertod

Zámok Fertod

KÖSZEG

stredoveké mestečko Köszeg  sa nazýva aj klenotnica Maďarska.  Má jedno z najkrajších námestí v Maďarsku s neogotickým kostolom sv.Jakuba, stredoveké kostoly a dochované brány a ochranné bašty. Najvýznamnejšou pamiatkou mesta je hrad, ktorý je pomenovaný od svojho hrdinského kapitána, Miklósa Jurasicsa. Ten zvíťazil nad vojskami tureckého sultána Sulajemana po 25-dňovom dobíjaní.  Volajú ho aj ako Esterházyho hrad, nakoľko táto rodina vlastnila hrad neuveriteľných 236 rokov. V súčasnosti sa na hrade nachádza múzeum historických zbraní, múzeum výroby marcipánu a v pivničných priestoroch môžete ochutnať výborné vína. Krásna je aj radnica mesta zo 14.-15.storočia. Erbové maľby na priečelí pochádzajú napr. z r. 1712. Kostol Ježišovho srdca sa nachádza na Hlavnom námestí. Vnútorné maľby dopĺňajú nástenné a stĺpové maľby. V útrobách kostola sa nachádza množstvo vzácnych stredovekých a barokových artefaktov.

Koszeg námestie

Koszeg

Koszeg Kostol Ježišovho srdca

Koszeg Kostol Ježišovho srdca

Koszeg hrad

ČASOVÝ PLÁN výletu MAĎARSKÝ VERSAILLES ZÁMOK FERTÖD A HISTORICKÉ MESTO KÖSZEG

8,00 – odchod z Bratislavy,Trnavské mýto Istropolis

cca 19,00 – príchod do Bratislavy

Pri rezervácii je potrebné prihlásiť každú osobu, ktorá sa zúčastni výletu.

V cene je zahrnuté:

autobusová doprava, sprievodca

V cene nie je zahrnuté:

vstupné do zámku, cestovné poistenie

Pozývame Vás do Budapešti na prehliadku parlamentu a vianočné trhy v sobotu 23.11.2019