1

ZÁMOK FERTÖD, ZÁHRADY RUŽÍ A HISTORICKÉ MESTO SOPRON 28.5.

ZÁMOK FERTÖD

Nádherný barokovo-rokokový zámok krajiny Neziderského jazera sa viaže k menu Miklós Esterházy, ktorý si povedal, „Čo si môže dovoliť cisár, môžem si dovoliť aj ja!“ a nechal v rokoch 1762-1790 vybudovať zámok Fertöd.

Vzorom celého zámockého komplexu Fertöd  postaveného do tvaru podkovy bol zámok vo Versailles a rodu Esterházy  priniesol jednoznačne prívlastok nádherný. Najvzácnejším hosťom na zámku bola Mária Terézia, ktorá zámok navštívila v roku 1773 a zostala tam dva dni.

Verejnosti sú sprístupnené sály s bohatou zlatou výzdobou a s nástennými maľbami. Vzácne exponáty dokazujú bohatstvo a rušný život vysokej šľachty v bývalom barokovo-rokokovom dvore. Napríklad hudobný salón patrí k najkrajším barokovým koncertným a ceremoniálnym sálam v Maďarsku.

Zámok Fertöd je spojený aj s rakúskym skladateľom  Josephom Haydnom, ktorý  na dvore grófa Miklósa Esterházyho  strávil takmer tridsať rokov. Riadil operný orchester, organizoval hudobný život na zámku a komponoval. Na zámku sídli aj organizácia, ktorá stále skúma život a diela Josepha Haydna.

Vstupné: 9,30 Eur,  seniori a študenti so študentským preukazom: 4,70 EUR, seniori nad 70 rokov zadarmo, deti do 6 rokov zadarmo

Zámok Fertod

Zámok Fertod

Zámok Fertod

Zámok Fertod

Zámok Fertod

CZIRÁKY MARGIT ZÁHRADY RUŽÍ

V čase našej návštevy zámku Fertöd budú otvorené aj záhrady s ružami. Knieža Miklós Esterházy a jeho manželka Margit Cziráky založili záhrady, kde sa rozhodli pestovať ruže. Plány niektorých záhrad navrhol jeden z najznámejších záhradníkov rakúsko-uhorskej monarchie Anton Umlauft. Záhrady boli dokončené v roku 1908, ale počas 2.svetovej vojny boli úplne zničené. Záhrady boli znova obnovené v roku 2015 a my si budeme môcť vychutnať nádheru približne 8000 ruží. Unikátne maďarské ruže, vyšľachtené anglické a nemecké ruže si budete môcť pozrieť po prehliadke zámku.

Vstupné: 1000 Ft

SOPRON

Naša ďalšia zástavka bude v krásnom maďarskom meste Sopron, kde si spolu pozrieme zaujímavosti mesta a po prehliadke budete mať voľný čas na chutný obed, maďarské vínko alebo výborné zákusky.

Sopron sa nazýva barokovou perlou Maďarska alebo aj mestom vernosti. Milovníci vína iste ocenia, že v Soproni môžu ochutnať červené víno Kékfrankos (Modrá frankovka). A milovníci sladkostí budú mať možnosť ochutnať výborné zákusky, ktorými je Sopron známa.

Jednou z dominánt mesta Sopron je bývalá požiarna veža Tűztorony. Po zdolaní 116 schodov sa dostanete na krásnu vyhliadku, z ktorej uvidíte celé centrum mesta s mestskými uličkami, ale i na okolité Lőverské vrchy a pri dobrej viditeľnosti dokonca až na rakúske Alpy. V meste sa nachádza okolo 115 pamiatok. Z tých najvýznamnejších si pozrieme budovu radnice, postavenú v roku 1896. Stojí na hlavnom námestí Fő tér, ktorému dominuje morový stĺp, ktorý bol postavený na znak vďaky Jakaba Löwenburga a jeho manželky Katalin Thököly, že unikli morovej epidémii. Na námestí stojí Kozí kostol (Kecke templom), ktorý za svoje pomenovanie údajne vďačí koze, ktorá na mieste dnešného kostola objavila poklad.

ČASOVÝ PLÁN výletu ZÁMOK FERTÖD, ZÁHRADY RUŽÍ A HISTORICKÉ MESTO SOPRON

7,30 – odchod z Bratislavy, Trnavské Mýto Istropolis

cca 18,00 – príchod do Bratislavy

Pri rezervácii je potrebné prihlásiť každú osobu, ktorá sa zúčastni výletu.

V cene je zahrnuté:

autobusová doprava, sprievodca

V cene nie je zahrnuté:

vstupné do zámku, cestovné poistenie