ZÁMOK HOLÍČ,BAZILIKA VELEHRAD A SLOVÁCKE SLÁVNOSTI VÍNA A PAMIATOK 8.9.2019

ZÁMOK V HOLÍČI

sa nachádza neďaleko centra mesta Holíč. Jeho vznik sa datuje k 11.storočiu, kedy na území stál ako drevený vodný nížinný hrad. Približne v roku 1315, nechal majiteľ  Matúš Čák Trenčiansky  vybudovať jednopodlažný gotický palác. Vystriedalo sa tu mnoho významných panovníkov. Za vlády F.Š.Lotrinského sa vybudovala celá nová baroková časť mesta s hlavnou ulicou, ktorá tvorila reprezentačný prístup k zámku. Neskôr bol palác prestavaný na trojkrídlový barokový zámok slúžiaci ako reprezentačné letné sídlo cisárskej rodiny Habsburgovcov. V roku 1799 mal zámok až takmer sto miestností. Z interiéru zámku sú dnes využívané len priestory Mestského múzea a galérie, ktoré sú zrekonštruované a sprístupnené širokej verejnosti. Zrekonštruovaná je i jedna z hospodárskych budov tzv. depozit, kde vznikli krásne priestory Zámockej vinárne. Počas prehliadky Vám sprievodca ukáže múzeum, čínsku sálu, pivnice a podzemné chodby.  Monumentalita objektu, jeho veľkorysá architektonická koncepcia a historické danosti boli v roku 1970 príčinou vyhlásenia Holíčskeho zámku Národnou kultúrnou pamiatkou.

Vstupné: dospelí 2 eurá,  seniori a študenti 1 euro

Holíč zámok

Holíč zámok

Po prehliadke zámku sa presunieme do mesta Uherské Hradiště, kde sa budú celý víkend konať:

SLOVÁCKE SLÁVNOSTI VÍNA  A OTVORENÝCH PAMIATOK

Slovácké slávnosti vína a otvorených pamiatok patria medzi najvýznamnejšie akcie svojho prezentujú bohatosť a rozmanitosť tradičnej ľudovej kultúry na Slovácku. Konajú sa v slováckej metropole, v Uherskom Hradišti.  Do programu sa zapojí  viac ako 65 miest a obcí z okolia Uherského Hradišťa. Počas slávností sa bude konať jarmok, bohatý kultúrny program, otvorené kultúrne pamiatky, prehliadky so sprievodcom po pamiatkach.

Program slávností: http://www.slavnostivinauh.cz/program

Velehrad sa nachádza 8 kilometrov od mesta Uherské Hradiště, na záver navštívime baziliku Nanebovzatia Panny Márie a sv. Cyrila a Metoda.

VELEHRAD

Velehrad patrí k najvýznamnejším pútnickým miestam v Českej republike. Bazilika Nanebovzatia Panny Márie a sv. Cyrila a Metoda je klenot moravského baroka.

História tohto miesta sa začala písať pred viac ako 800 rokmi, keď do údolia riečky Salašky prišlo prvých 12 cisterciánskych mníchov, aby neďaleko obce Veligrad (dnešné Staré Mesto) vybudovali svoj kláštor. V roku 1985 pápež Ján Pavol II. udelil bazilike vyznamenanie Zlatej ruže, ktorú je možné vidieť na oltári v bazilike. V prízemí baziliky sa nachádza lapidárium a krypty. Z vnútornej výzdoby by nám nemalo uniknúť zaujímavé riešenie klenby s maľbami, ktoré opticky zdvíhajú strop o dve poschodia.  Zaujímavá je freska znázorňujúca krst kniežaťa Rastislava, ktorý pozval vierozvestov Cyrila a Metoda na Moravu. Unikátne sú dve barokové lavice, bohato zdobené plastickou ornamentálnou rezbou, vrátane 60 skulptúr predstavujúcich svätcov a anjelov. V bazilike sa nachádza 14 samostatných postranných kaplniek, z ktorých 10 má oltár a pod podlahou krypty.

Velehrad

Velehrad

Velehrad bazilika

Velehrad bazilika

Velehrad bazilika

ČASOVÝ PLÁN výletu ZÁMOK HOLÍČ,BAZILIKA VELEHRAD A SLOVÁCKE SLÁVNOSTI VÍNA A PAMIATOK

8,00 – odchod z Bratislavy, Trnavské mýto Istropolis
10,00 – 11,00 – prehliadka zámku v Holíči
12,00 – 15,15 – voľný program na slávnostiach vína a pamiatok
15,30 – 16,15 – individuálna prehliadka Velehradu                                                                                                                    16,15 – odchod do Bratislavy
cca 18,30 –  príchod do Bratislavy

Časy programu sú orientačné.

Pri rezervácii je potrebné prihlásiť každú osobu, ktorá sa zúčastní výletu.

V cene je zahrnuté:

autobusová doprava, sprievodca

V cene nie je zahrnuté:

vstupné, cestovné poistenie

Pozývame Vás na do Znojma, ktoré sa dostalo medzi  50 najkrajších malých miest na svete a prehliadku zámku Vranov nad Dyjí v sobotu 28.9.2019